MŪSU DRAUGI
 

"Saldus Saule" ir senākais no Latvijā joprojām notiekošajiem rokfestivāliem. Ik gadu festivāls pulcē apmeklētāju tūkstošus, piedāvājot klausītājiem lieliskāko Latvijas mūziķu uzstāšanos un neaizmirstamu atmosfēru. Tradicionāli ik gadu pļavā aiz upes darbojas festivāla tirdziņš, ir telšu pilsētiņa, bet sestdienas rītā notiek bērnu koncerts "Saldus Saulīte".

Pirmais rokfestivāls "Saldus Saule" notika 1987. gadā, bet ideja par tā rīkošanu saldeniekiem radās vēl gadu agrāk. 1985. gada 3. oktobrī traģiski bojā gāja mūziķis, bijušais saldenieks Ēriks Ķiģelis — Latvijas smagā roka aizsācējs, izcilākais sava laika ģitārists, grupas "Līvi" dibinātājs un idejiskais līderis, komponists, kas rakstīja gan rokbalādes, gan bērnu dziesmas. Vienvārdsakot — talantīgs cilvēks, ar ko saldenieki lepojās. Tā laika divdesmitgadniekiem Saldū ļoti gribējās saglabāt atmiņas par Ēriku Ķiģeli tieši viņa dzimtajā pilsētā.

1987. gads, 24. jūlijs, piektdienas vakars. "Saldus Saule" iesākās ar rokenrola grupas "Arhīvs" un Pita Andersona koncertu Saldus kultūtras namā. Kaut ko tādu Saldus vēl nebija redzējis! Koncerts aizkavējās, jo Pits atbrauca vēlāk. Ap kultūras namu bija cilvēku pūlis. Visi pacietīgi gaidīja. Un pēc tam — kā dejoja! Arī Rīgas Politehniskā institūta diskotēkā ar Robertu Gobziņu. Sestdien Kalnsētas parkā, kur notikuši visi nākamie "Saldus Saules" festivāli, bija divi koncerti — dienas un vakara. Dienā muzicēja vietējās grupas "Reiss" no Gaiķiem, "Princips" no Saldus un igauņu grupa "Paradokss" no Paides (dibināta 1979. gadā, vairākkārtēja Igaunijas konkursu uzvarētāja, tolaik viena no labākajām Igaunijā).

Par vakara koncertu laikraksts "Padomju Zeme" raksta: "...Mēs meklējam satikšanos... skan dzejolis Ērika Ķiģeļa piemiņai. Ir vakars — festivāla noslēguma koncerts, un uz tikšanos atnākuši simtiem jaunu un vecu saldenieku, tīņi vai no pusrepublikas, studenti no celtnieku vienībām, Ar karogiem (kā jau uz svētkos), un bez tiem. Ar taurēm un bez tām. Vēlreiz igauņu roks un beidzot "Līvi", pat Rodrigo Fomins. Kājas pašas no sevis nes tuvāk un tuvāk. Nē, šo skrējienu, šo trako sajūsmu neapturēt. Un nevajag jau arī. Lai ir deja, lai ir roku mežs. Nē, te milicim nav ko darīt. Viss kārtībā, kaut arī brīžam īsti trakā ritmā līgojas stāvi uz skatuves un skatītāju rindās. Dejā uz augšu un sāniem iešūpojas pat lielai dzeltenai "Līvu" autobuss līdzās estrādei. To skatu!

Un tad ir brīdis, kad draiskulības pieklust. Roka silti sajūt roku. Plecs plecu. Kājās stāv visi. Skan Ērika Ķiģeļa "Saldus saule". Tā piemin dziesmas autoru, cilvēku, kas pirmais latviešu rokmūzikā licis nopietni ieklausīties, par to kopā ar saviem "Līviem" stāvējis kā neviens."

1988. gadā "Saldus sauli" jau zināja un gaidīja visā Latvijā. Kalnsētas parka estrāde atkal bija pilna līdz pēdējai vietai. "Vārme", "Monro", "Sezona', "Salamandra", "Lādezers", "Ēnas", "Raktas" no Lietuvas, "Līvi" un "Pērkons". Saldenieki Ērika Ķiģeļa dziesmu "Saldus saule", kuras teksta autors arī ir saldenieks Māris Čaklais, jau bija pieņēmuši par savu himnu. Tā skanēja divpadsmitos naktī, visi sadevās rokās un skatītāju rindās iedegās simtiem uguntiņu. Arī 1989. gadā festivāls notika divas dienas. Pirmajā — "Līvu" un Jura Pavītola dziesmas un atmiņas. Otrajā — "Dzeltenie pastnieki", "Līvi", "Credo", "Ēnas", "Lādezers", "Paradokss", "Krīze".

Šajā gadā Upeniekos, Liepājas-Rīgas šosejas malā, kur liktenīgajā naktī gāja bojā Ēriks Ķiģelis, tika ierīkota piemiņas vieta.

No 1993. gada pirms lielās "Saldus saules" sāka notikt "Mazā Saldus saule" — vietējo grupu festivāls. 1999 . gadā "Saldus saulē" pirmo reizi plašākai publikai uzstājās Ērika Ķiģeļa dēls Fēlikss. Viņš toreiz tikko bija beidzis 9. klasi. Bet 2006. gadā Fēlikss jau kā Latvijā labi zināms mūziķis pārņēma festivāla "Saldus saule" rīkošanu.

Pa vidam dažus gadus festivāls izpalika, bet spēja izdzīvot. Festivālā "Saldus Saule" gadu gaitā uzstājušās gan Latvijas populārākās grupas un mākslinieki, gan arī ārzemju zvaigznes, kā Joe Lynn Turner, Gorky Park, Lordi. Ik gadu festivāls pulcē apmeklētāju tūkstošus, piedāvājot klausītājiem lieliskāko Latvijas mūziķu uzstāšanos un neaizmirstamu atmosfēru.


 


SALDUS NOVADA PAŠVALDĪBA
 
 
Mežpils Alus
 
   
 
PALDIES: